להציל את נחל בצת

באביב 1999 חדל נחל בצת מזרימתו. עיינות כרכרה, שהזינו את הנחל בספיקה שנתית ממוצעת של 1.1 מיליון ממ"ק, יובשו בשל שאיבת-יתר בקידוחי שומרה שבמעלה האקוויפר. נחל האיתן, אשר כזכור לכולנו, זרם בעבר לאורך מספר קילומטרים, ויצר מפלונים ובריכות קסומות, נעלם, ומאז הוא הולך וגוסס. עצי הדולב הענקיים, ההרדופים ומיני השרכים הרבים, הולכים ונעלמים בשל ייבוש הנחל. הציבור הרחב, אשר נחל בצת הווה עבורו מקור משיכה עיקרי לטיול ובילוי בחיק הטבע, נוטש אף הוא את הנחל .
אכן, הכמות שנלקחה מנחל בצת קטנה יחסית, אך הנזק שנגרם גדול והוא הולך ומתעצם מידי יום ועל-כן על מי שלקח, להחזיר ובהקדם.

קבוצת המאבק להצלת נחל בצת - הכוללת תושבים פעילים מהגליל המערבי, עמותת שלוש השקמים והחברה להגנת הטבע - קמה לתכלית אחת בלבד; להציל את נחל בצת כל עוד ניתן.

קבוצת המאבק דורשת מרשות המים ? אשר אישרה בשעתו את שאיבת-היתר שהביאה לייבוש הנחל - ומממשלת ישראל להשיב את השפיעה הטבעית למעיינות נחל בצת באמצעות הפחתת השאיבה בקידוחי שומרה ובמקביל בקידום מהיר של אספקת מים חלופית ליישובי ההר.

רבים מאתנו צפו לאורך השנים בנחלי ישראל הולכים ונעלמים, מתוך השלמה כאילו הייתה זו "גזירת-גורל". ראוי שנזכור ונזכיר כי נחלי ישראל אינם הגורמים למשבר המים אלא קורבנותיו הראשונים, וכי אספקת מים למגוון הצרכים עבור כולנו, לא צריכה להביא לריקון האקוויפרים וייבוש מקורות המים שלנו.

לא ראוי לנו, כחברה וכפרטים, לעמוד מנגד ולחזות במותו של נחל בצת שעה שבתחילת המאה ה-21 עומדים לרשותנו אמצעים מגוונים לאספקת מים. יש בכוח כולנו, אדם ומדינה, להשיב לנחל את מימיו וחייו. המשימה ראויה ללא כל ספק, ואף אפשרית, ואולם צריך להתחיל לבצעה עתה אחרת יהיה מאוחר מידי.

סייעו לנו בהשגת המטרה הראויה. חתמו על העצומה הדורשת השבת השפיעה הטבעית לנחל בצת, הפיצו מנשר זה לחבריכם והתגייסו להצלחת המאבק.יש להמתין כשלושים שניות בכדי שהמצגת תיטען במלואה
תגיות:
צפיות במצגת: 2043
הוסף על ידי: דן מנו
הוסף בתאריך: 17.04.2010
קובץ מקורי: betzet_petition.pps
שלח לחבר הצע תאור אחר